• https://www.facebook.com/groups/201325903293558/
  • https://twitter.com/yapikorumacilar
  • http://www.instagram.com/yapikorumacilari

 

TARİHSEL ÇEVRE VE YAPI KORUMACILARI DERNEĞİ

Bize Ulaşın

TARİHSEL ÇEVRE VE YAPI KORUMACILARI DERNEĞİ


Altunizade, Güllübahçe Sokak  9/2 Üsküdar/İSTANBUL


0 216 474 17 28


info@yapikorumacilari.org

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret19977
BÜYÜKADA RUM YETİMHANESİ RESTORASYON SÜRECİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

BÜYÜKADA RUM YETİMHANESİ RESTORASYON SÜRECİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

28 Ağustos 2021

 

28.8.2021 Cumartesi günü Avrupa'nın en büyük ahşap yapısı olan ancak 57 yıldır hizmet vermeyen Büyükada Rum Yetimhanesi‘nin bahçesinde, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un ev sahipliğinde, restorasyon sürecine ilişkin gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına derneğimizi temsilen  katıldık.

Europa Nostra Türkiye’nin girişimiyle, 2018 yılında ‘Avrupa’nın tehlike altındaki 7 Kültürel Miras alanından biri’ olarak ilan edilen Büyükada Rum Yetimhanesi  Binasının kurtarılması için çalışmalar başlatılmış, uzun yıllardır kültürel miras ile ilgilenen sivil toplum kuruluşlarının ve uzmanların gayreti ile gündemde tutulan yetimhane binasına ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki BİMTAŞ tarafından yapılan dijital belgeleme, rölöve çizimleri ve malzeme analizleri ilgili anıtlar kuruluna sunulmuş, restitüsyon çizimleri ise hızla devam etmektedir.

Bir sonraki adım ise restorasyon öncesi binanın korunmasına yönelik geçici destekleme tedbirlerinin rölöveye uygun şekilde anıtlar kuruluna sunulmasını kapsıyor. Binanın fonksiyonunun belirlenmesi konusunda Eylül/Ekim aylarında uzmanların katılacağı bir çalıştayın düzenlenmesi ve restorasyon için finans imkanlarının araştırılması ise proje grubunun öncelikleri arasında yer alıyor.

Toplantıya; Ekümenik Patrik Bartholomeos Hazretleri, T.C Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Valisi  Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen belediye iştiraki Bimtaş A.Ş. Genel Müdürü Özcan Biçer ve Genel Müdür Yardımcısı Nazım Akkoyunlu, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Europa Nostra Türkiye Başkanı Burçin Altınsay Özgüner, Adalar Vakfı Başkanı Halim Bulutoğlu ve Proje Koordinatörü Laki Vingas  katılarak, projeye ilişkin bilgilendirme konuşmaları yaptılar.

Toplantının davetlileri arasında AB Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrut, yabancı misyon temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, mimarlar, basın mensupları ve ada sakinleri yer aldı.

Büyükada Rum Yetimhanesi’ nin Tarihi:

Avrupa'nın en büyük ahşap yapısı olarak kabul edilen Büyükada Rum Yetimhanesi, Pera Palas Oteli ve Osmanlı Bankası binalarının da mimarı olan Alexandre Vallaury tarafından 1898-1899 yıllarında otel binası olarak inşa edildi.

Otel olarak faaliyet izni alamayan binayı 1903 yılında Bayan Eleni Zarifi satın alarak, Rum Ortodoks Patrikhanesi himayesine verdi ve yapı Prinkipo Rum Yetimhanesi ismi ile 1903’te açıldı ve 1964 kapatılıp ve mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçene kadar binlerce çocuğa hizmet verdi.

2010 yılında bina mülkiyeti İstanbul Rum Patrikhanesi’ne devredildi.

Europa Nostra Türkiye’nin girişimiyle, Yetimhane Binası 2018 yılında ‘Avrupa’nın tehlike altındaki 7 Kültürel Miras alanından biri’ olarak ilan edildi.

 

Büyükada Rum Yetimhanesi binası ile ilgili daha fazla bilgi:  www.pringipos.org  

  
121 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın